Dallime mes rishikimeve të "Gazeli"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
v
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
 
 
== Përbërja ==
Gazeli përbëhet nga një numër i pacaktuar ''[[bejte]]'', por jo më se 12 të tilla, që rimojnë sipas skemës AA, BA, CA, DA, EA etj. Në bejten e fundit të gazelit përmendej nga poeti emri i vet. Në letërsinë e Lindjes përmenden gazelet e poetëve të mëdhenj si Nizami, [[Hafezi]]. Ndërsa në [[Letërsia shqiptare|letërsinë shqiptare]] përdorues të këtij lloji poezie është [[Nezim Frakulla|Nezimi]], [[Hasan Zyko Kamberi|Kamberi]] dhe [[Bejtexhijtë shqiptarë|bejtexhinj]] të tjerë<ref>{{Cite book|title=Bazat e vargëzimit shqiptar|last=Zheji|first=Gjergj|publisher=Naim Frashëri|year=1988|isbn=|location=Tiranë|pages=179}}</ref>.
 
== Lidhje të jashtme ==

Menyja e lëvizjeve