Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Qemal Butka"

6 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
 
== Biografia ==
U lind në Butkë të [[Kazaja e Kolonjës|kazasë së Kolonjës]], në një degëzim të [[Frashërllinjtë#Familja Aliçko (Cokllarët)|Aliçkove]] të [[Frashëri (Përmet)|Frashërit]]. I ati iu vra gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe u rrit nga ungji i tij, [[Sali Butka]].<ref>{{Cite book|title=Qemal Butka, arkitekti, artisti, filatelisti: [Emin Riza, Arkitekt Qemal Butka"]|last=Shtylla|first=Valter|publisher=Gazeta shqiptare ("Milosao", suplement). - Nr. 4941|year=2010|isbn=|location=Tiranë|pages=12}}</ref>
 
kryetar i Bashkisë së Tiranës prej vitit 1936 deri në vitin 1937.