Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Mina, Arabia Saudite"

v
Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
Mina luan një rol të madh gjatë [[Haxhi|Haxhit]]. Më shumë se 100,000 tenda me ajër të kondicionuar që mund të strehojnë më shumë se 3 milion njerëz sigurojnë strehim të përkohshëm për pelegrinët vizitues.<ref name="telesurtv1" /> Në luginën e Mina është [[Ura Jamaraat]], vendi i ritualit të [[Gurëzimi i Djallit]], kryer në mes të lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit në ditën e fundit të haxhit. Mina është vendi ku pelegrinët hedhin gurë, duke përkujtuar rastin që Profeti [[Ibrahimi|Ibrahim]] e vrau me gurë [[Iblisi|Djallin]] që erdhi mes tij dhe urdhrit që Allahu e kishte caktuar. Shumë pelegrinë në haxh ecin nëpër [[Qabja|Qabe]] shtatë herë, pastaj vizitojnë [[Zemzem|pusin e Zamzamit]]. Zakonisht, ata kalojnë natën e tyre të parë në luginën e Mina. Ky ritual ndodh nga e teta deri ditën e dymbëdhjetë të Haxhit. Në Mina, burrat dhe gratë nuk lejohen të flenë së bashku.
 
Gjatë [[Lufta Civile në Siri|Luftës Civile Siriane]], bashkësia ndërkombëtare i bëri presion Arabisë Saudite që të përdorte qytetin e saj të çadrës pa pushim për të strehuar refugjatët e luftës.<ref name="telesurtv1">{{cite web|url=http://www.telesurtv.net/english/news/Saudis-Accused-of-Not-Taking-Refugees-Despite-100K-Empty-Tents--20150913-0022.html|title=Saudis Accused of Not Taking Refugees Despite 100K Empty Tents|first=teleSUR /|last=if-PV-mk|publisher=}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.ibtimes.com/saudi-arabia-refugee-policy-controversy-king-salman-condemns-false-accusations-over-2097517|title=Saudi Arabia Refugee Policy Controversy: King Salman Condemns 'False Accusations' Over Resettlement Policy|date=15 shtator 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.telesurtv.net/english/news/Saudi-Arabia-Says-Accepted-Millions-of-Syrians-Facts-Disagree-20150911-0049.html|title=Saudi Arabia Says Accepted 'Millions' of Syrians, Facts Disagree|first=teleSUR /|last=mh-CM-mk|publisher=}}</ref>
 
==Rrëmujë më 2015==
Më 24 shtator 2015, një situatë e mbipopullimit shkaktoi më shumë se 2,000 njerëz të mbytur dhe të shtypur deri në vdekje, ndërkohë u plagosën 934 të tjerë gjatë pelegrinazhit vjetor të haxhit në Mina, Mekë. Incidenti ndodhi në kryqëzimin e rrugëve 204 dhe 223 që çuan deri në urën e Jamaraatit. Është aksidenti më vdekjeprurës që ndodh në Haxh, që nga fatkeqësia e vitit 1990 që vrau 1,426 njerëz. Është rrëmuja më vdekjeprurëse e shekullit të 21-të. Kjo rënie e turmës shkaktoi vdekjen e të paktën 2,236.<ref name=AFP-27-11>{{cite news |title=Iran says tests will show cause of diplomat's death in Saudi |author= |url=http://www.afp.com/en/news/iran-says-tests-will-show-cause-diplomats-death-saudi |work=[[Agence France-Presse|AFP]] |archiveurl=https://archive.is/20151129083135/http://www.afp.com/en/news/iran-says-tests-will-show-cause-diplomats-death-saudi |archivedate=29 nëntor 2015 |access-date=5 tetor 2018 |url-status=dead }}</ref> Vlerësimet e numrit të të vdekurve ndryshojnë; Associated Press raportoi 2,411 të vdekur.<ref name=AP-10-12>{{cite news|title=Hajj Stampede in September Killed Over 2,400, New Count Finds|first=Jon|last=Gambrell|first2=Baba|last2=Ahmed| url=https://www.nytimes.com/aponline/2015/12/10/world/middleeast/ap-ml-saudi-hajj.html|work=[[The New York Times]]|agency=[[Associated Press]]|date=9 dhjetor 2015|accessdate=9 dhjetor 2015}}</ref>
 
==Referimet==