Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Vicenza Calcio"

181 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1)
| socks3 = FFFFFF|colore calzettoni|
}}
'''Vicenza Calcio''' ''(shqip: Viçenca Futboll'') është një klub futbolli italian, i themeluar në datë [[9 Mars]] [[1909]], në qytetin e [[Vicenza|Viçencës]]. Ajo është skuadra më e vjetër e krijuar në rajonin e [[Veneto]]s.<ref>{{Cite web |url=http://www.vicenzacalcio.com/societa/storia/1902-2004/item/1902-1919 |title=Viçenca Futboll {{!}} Historia |accessdate=22 janar 2015 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130731083329/http://www.vicenzacalcio.com/societa/storia/1902-2004/item/1902-1919 |archivedate=31 korrik 2013 |url-status=dead |access-date=22 janar 2015 |archive-date=31 korrik 2013 |archive-url=https://web.archive.org/web/20130731083329/http://www.vicenzacalcio.com/societa/storia/1902-2004/item/1902-1919 }}</ref><ref>{{it}}Alberto Belloni, Guido Meneghetti, Luca Pozza, ''100 vitet e Provinciales Fisnike'' – Edizioni Archimedia, Vicenza, 2002</ref><ref>Stefano Ferrio, ''Shekulli bardhekuq – Njëqind vjet Viçenca Futboll'' – Società Editrice Athesis, S.Martino B.A. (Vr) në bashkpunim me ''Il Giornale di Vicenza'', 2002</ref>
 
Aktualisht ekipi gjendet në [[Lega Pro]] dhe i luan ndeshjet pritëse në stadiumin [[Stadiumi Romeo Menti|Romeo Menti]] me kapacitet 12,300 spektatorë.