Dallime mes rishikimeve të "Festivali Evropian i Këngës 2022"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
== Vendndodhja ==
[[Skeda:Torino-stadioghiaccio01.jpg|majtas|parapamje|Brendësia e Pala Alpitour, arena e festivalit 2022, gjatë [[Lojërat olimpike dimërore 2006|Lojërave Olimpike Dimërore 2006]]]]
Festivali 2022 do të zhvillohet në [[Torino]], Itali, pas fitores së vendit në [[Festivali Evropian i Këngës 2021|edicionin 2021]], të mbajtur në [[Rotterdam]], [[Holanda|Holandë]]. Është hera e tretë që [[Italia në Festivalin Evropian të Këngës|Italia]] organizon konkursin, si dhe hera e parë që Festivali do të mbahet në Torino. Vendi i zgjedhur është [[Pala Alpitour]] me 15,657 ulëse, një arenë e brendshme shumëqëllimëshe, e vendosur në rrethin Santa Rita, e cila shërben si një vend për ngjarje që përfshijnë koncerte, ekspozita, panaire tregtare dhe konferenca, dhe që më parë ka organizuar ngjarjet [[Hokej mbi dysheme|hokej mbi akull]] në [[Lojërat olimpike dimërore 2006|Lojërat Olimpike Dimërore 2006]].<ref>{{Cite web|date=2021-10-08|title=OFFICIAL: Turin to host Eurovision 2022!|trans-title=ZYRTARE: Torino do ta organizojë Eurovisionin e vitit 2022!|url=https://escxtra.com/2021/10/08/turin-to-host-eurovision-2022/|url-status=live|access-date=2021-10-08|website=ESCXTRA|language=en}}</ref>
 
== Lidhje të jashtme ==

Menyja e lëvizjeve