Dallime mes rishikimeve të "Dobroshti"

Jump to navigation Jump to search
13 bytes added ,  9 muaj më parë
Përditësim i stampës "Infobox MK fshat" duke përdorur AWB
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Përditësim i stampës "Infobox MK fshat" duke përdorur AWB)
{{Infobox MK vendbanimsettlement
|Emri name = '''Dobrosht'''
|Emër_tjetër native_name =
|Lloji i vëndbanimitsettlement_type = Fshat
|Flamuri_figura image_flag = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Flamuri_artikulli flag_link =
|Stema_figura image_seal = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Stema_artikulli flag_seal =
|Stema_gjerësia =
|Pamje image_skyline = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|Përshkrimi i pamjesimage_caption =
 
<!--Administrimi territorial-->
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja =
|Popullsia population_total =
|Popullsia_viti population_total_viti = 2002
|Dendësia =
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
|Vendasit population_demonym =
|Krahina =
|Lartësia = 494
|Zona Kohore =
|Ora Verore =
|Kodi Postalpostal_code = 1211
|Prefiksi =
|Targa e automjeteveregistration_plate =
|WebFaqja website =
|E-Posta =
 
|harta = Republika e Maqedonisë <!--Parametri të mos ndërrohet-->
|harta_fizike = Yes
|Harta_foto image_map =
|Harta_foto_shënimi image_map_shënimi =
|përshkrimi_harta map_caption =
|harta_gjerësi =
|CoordAddon =
 
=== Arsimi ===
[[Skeda:FshatiDobrosht.JPG|parapamje|300px|Pamje image_skyline nga fshati Dobrosht, 2005.]]
Në shkollën fillore qendrore "Faik Konica" të Dobroshtit, mësojnë 480 nxënës në dy ndërrime me 19 paralele, ku drejtorja e shkollës është Gjulser Rexhepi. Kjo shkollë për herë të parë u ndërtua në vitin [[1926|1936]] ku mësimi është ndjekur në gjuhën sërbo-kroate. Është rindërtuar në vitin 2000 prej Shoqatës italiane "ICRM" në shumë prej 25 mijë euro, ku me 20 % të mjeteve financiare ka marë pjesë edhe shkolla. Më 13.11.2002 në Lagjen e Poshtme, solemnisht u inaugurua objekti i ri i shkollës lu do të mësojnë 117 nxënës në 5 paralele ; një fsohnjore, tri fillore dhe një të klasë e përzier në gjuhën maqedonase. Në praninë e shumë mysafirëve dhe sirtarëve eminent nga vendi dhe jashtë, solemnitetin e shpalli të hapur Ramadan Azemi- drejtor i shkollës fillore "Faik Konica". Në këtë solemnitet përshëndetën me fjalë rasti shumë personalitete të shquara si përfaqësues nga shoqatat e ndryshme donatore për ndërtimin e këtij objekti. Shkollën e re e lëshuan në përdorim Lorens Batler-ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni dhe Ramadan Azemi drejtor i shkollës. Objektin e ri e kanë financuar Ministria e Arsimit të Republikës së Maqedonisë dhe donatorët USAID, IOM, CRS, UNCHR e të tjerë, të cilëve për kontributin e dhënë iu ndanë mirënjohje publike. Kjo godinë e re paraqet gëzim të madhpër vogëlushët e Lagjës së Poshtme të Dobroshtit, sepse mësimet do t'i vijojnë afër shtëpive të tyre. Gjithashtu me nder të veçantë i kujtojnë mësimdhënësit e parë si : Muhamet dhe Istref Mahmuti, Nexhat Pustina, Adile Pustina, Selajdin Qazimi, Enver Shala, Enver Murati, nga Dobroshti: Zelfi Aliti, Jakup Aliti, Menaf Elmazi, Kurtish Aliti, Jumni Elmazi, Selim A. Selimi, Bajram Jashari, Setki Azemi e të tjerë.<ref name=tetova.de/>
 

Menyja e lëvizjeve