Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  7 muaj më parë
v
→‎top: Përditësim, zëvendësova: {{Kutia gjuhë → {{Infobox language, |vendi → | region, |institucioni → | agency duke përdorur AWB
vNo edit summary
v (→‎top: Përditësim, zëvendësova: {{Kutia gjuhë → {{Infobox language, |vendi → | region, |institucioni → | agency duke përdorur AWB)
 
{{Infobox language
{{Kutia gjuhë
|shtet = [[Irani|Iran]], http://it.wikipedia.org/wiki/Afghanistan
|vendi region = [[Azia]]
|folës = 110 milion persona
|renditja =
|emëri = Gjuha perse
|zyrtare =
|institucioni agency =
|iso1 =
|iso2 =
 
Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e [[Perandoria e Persisë|Perandorisë Ahemenide]]. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
Gjuha perse (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne Iran, [[Afganistan]], [[Uzbekistan]] dhe [[Taxhikistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e Perandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
Me një histori të gjatë para [[Islami]]t (kur ishte persishtja e mesme), persishtja ishte gjuha e parë në [[Ymeti|botën Islame]] që e thyej monopolin e [[arabisht]]ës në letërsi. Kështu u popullarizua persishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.

Menyja e lëvizjeve