Dallime mes rishikimeve të "Francis Drake"

Jump to navigation Jump to search
→‎top: Përditësim, zëvendësova: {{Bio → {{Infobox person, |Foto → | image, |VëndiLindjes → | birth_place, |VëndiVdekjes → | death_place, |Titulli → | caption (2), |Nënshtetësia → | citizenship, duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Rregullime automatike të gabimeve me referimet)
(→‎top: Përditësim, zëvendësova: {{Bio → {{Infobox person, |Foto → | image, |VëndiLindjes → | birth_place, |VëndiVdekjes → | death_place, |Titulli → | caption (2), |Nënshtetësia → | citizenship, duke përdorur AWB)
{{Infobox person
{{Bio
|Foto image= 1590 or later Marcus Gheeraerts, Sir Francis Drake Buckland Abbey, Devon.jpg
|Titulli caption = Francis Drake
|Emri = Francis
|EmriDytë =
|KomentEmri =
|Seksi = Mashkull
|VëndiLindjes birth_place = [[Tavistock]], [[Devon]], [[Angli]]
|DitaMuajiLindjes =
|VitiLindjes = [[1540]]
|VëndiVdekjes death_place = [[Portobelo]], [[Colón]], [[Panama]]
|DitaMuajiVdekjes = [[28]] Janar
|VitiVdekjes = [[1596]]
|Aktiviteti3 =
|AktivitetiTjetër =
|Nënshtetësia citizenship = [[Anglez]]
|FaqjaWeb website =
}}
'''Sir Francis Drake''' (rreth vitit 1540 - 28 janar 1596) ishte kapiten i detit, tregtar i skllevërve, piratë dhe oficer detar anglez. Drake kreu lundrimin e dytë rreth botës në një ekspeditë të vetme, nga viti 1577 deri më 1580, dhe ishte i pari që përfundoi udhëtimin si kapiten, ndërsa drejtoi ekspeditën në të gjithë cirkun. Me inkuadrimin e tij në Oqeanin Paqësor, ai pretendoi se [[Albioni i Ri|çfarë është tani Kalifornia]] për anglezët dhe përuroi një epokë konflikti me spanjollët në bregdetin perëndimor të Amerikës,<ref name="Wallis1984">{{cite book|author=Helen Wallis|editor=Norman J. W. Thrower|title=Sir Francis Drake and the Famous Voyage, 1577–1580: Essays Commemorating the Quadricentennial of Drake's Circumnavigation of the Earth|url=https://books.google.com/books?id=tPJVxZu8btoC&pg=PA143|year=1984|publisher=University of California Press|isbn=978-0-520-04876-8|page=143|chapter=The Catography of Drake's Voyage}}</ref> një zonë që më parë ishte e pashpjeguar kryesisht nga transporti perëndimor.<ref name=Soto2006>{{cite journal |last=Soto Rodríguez |first=José Antonio |year=2006 |title=La defensa hispana del Reino de Chile |url=http://www.ubiobio.cl/miweb/webfile/media/222/Tiempo/2006/006.pdf |journal=Tiempo y Espacio |volume=16 |access-date=30 January 2016 |language=es}}</ref>
 
[[Elizabeta e Pare e Anglise|Elizabeta I]] dha Drake [[Kalorësi|titullin captionn e kalorësit]] më 1581 që ai mori në [[Golden Hind]] në Deptford. Në të njëjtin vit ai u emërua [[Lista e kryetarëve të bashkisë së Plymouth|kryetar i bashkisë së Plymouth]]. Si [[Zëvendës admiral|zëvendës admiral]], ai ishte komandanti i dytë i flotës angleze në betejën fitimtare kundër [[Armada Spanjolle|Armadës Spanjolle]] në vitin 1588. Ai vdiq nga [[Dizenteria|dizenteria]] në janar 1596, pasi sulmoi pa sukses [[San Juan, Puerto Rico]].
 
Shfrytëzimet e Drake e bënë atë një hero tek anglezët, por rrëmbimi i tij bëri që spanjollët ta quanin një pirat, i njohur për ta si ''El Draque''.<ref>Emri i tij në formën e latinizuar ishte ''Franciscus Draco'' ("Francis Dragoi"). Shih [http://bancroft.berkeley.edu/Exhibits/nativeamericans/13.html Theodor de Bry].</ref> Mbreti [[Filipi II i Spanjës|Filipi II]] dyshohet se ofroi një shpërblim për kapjen e tij ose vdekjen e tij për 20,000 [[Dukat|dukate]],<ref name="Cummins1997">{{cite book|author=John Cummins|title=Francis Drake: The Lives of a Hero|url=https://books.google.com/books?id=YAcU-WA0X3QC&pg=PA126|year=1997|publisher=St. Martin's Press|isbn=978-0-312-16365-5|page=126}}</ref> rreth 6 milion funtesh (8 milion dollarë amerikanë) në monedhë moderne.<ref name="Hanna2015">{{cite book|author=Mark G. Hanna|title=Pirate Nests and the Rise of the British Empire, 1570-1740|url=https://books.google.com/books?id=RSMUCAAAQBAJ&pg=PA46|date=22 October 2015|publisher=UNC Press Books|isbn=978-1-4696-1795-4|page=46}}</ref>

Menyja e lëvizjeve