Dallime mes rishikimeve të "Joseph Furphy"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes removed ,  6 muaj më parë
→‎top: Përditësim duke përdorur AWB
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(→‎top: Përditësim duke përdorur AWB)
 
{{Kutia Shkrimtar
| Emriname = Joseph Furphy
| Seksi = Mashkull
| Figuraimage = SLNSW 822160 29a Joseph Furphy Tom Collins 31103.jpg
| Madhësia e Figurësimage_size = 240px
| Datëlindjabirth_date = 26 shtator 1843
| Vendlindjabirth_place = [[Yering, Victoria]], [[Australia|Austali]]
| Datëvdekjadeath_date = 13 shtator 1912
| Vendvdekjadeath_place = [[Calremont, Australia Perëndimore]]
| Kombësianationality = Australian
| Profesioni = Shkrimtar
| Zhanrigenre = [[Letërsia australiane]]
}}
'''Joseph Furphy''' ([[Emra irlandezë|Irlandisht]]: '''Seosamh Ó Foirbhithe'''; 26 shtator 1843 - 13 shtator 1912) vlerësohet gjerësisht si "Babai i romanit australian". Ai më së shumti ka shkruar nën pseudonimin '''Tom Collins''' dhe është më i njohur për romanin e tij “''[[Such is Life (roman)|Such is Life]]''” (1903), i vlerësuar si një klasik australian.

Menyja e lëvizjeve