Dallime mes rishikimeve të "Provinca Vraca"

Jump to navigation Jump to search
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.5
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.5)
 
|Faqja Zyrtare = [http://www.oblast.vratsa.bg/ www.oblast.vratsa.bg]
}}
'''Provinca Vraca''' ([[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]: ''Област Враца'') është një nga [[Provincat e Bullgarisë|28 provincat]] e [[Bullgaria|Bullgarisë]]. Provinca (oblasti) ndahet në 10 bashki me një sipërfaqe prej 3,619.7 km² dhe me popullsi të përgjithshme 184,930 banorë.<ref name="divisions">{{en}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe bashkite bullgare në 2009] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20101113165626/http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont |date=13 nëntor 2010 }}</ref><ref name="population">{{en}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html Popullsia botërore e qyteteve]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm pop-stat.mashke.org]</ref> Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin vetë provinca është qyteti [[Vraca]].
 
== Bashkitë ==

Menyja e lëvizjeve