Dallime mes rishikimeve të "Juristi"

Jump to navigation Jump to search
218 bytes added ,  4 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.5
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.5)
 
Një '''jurist''' është një profesionist i edukuar në [[Fakulteti i Drejtësisë|Jurisprudencë]], i cili studion, zhvillon, praktikon dhe aplikon [[ligji]]n dhe ofron këshillim ligjor.<ref>Henry Campbell Black, ''[[Black's Law Dictionary]]'', 5th ed. ([[Saint Paul, Minnesota|St. Paul]]: West Publishing Co., 1979), 799.</ref>
 
Në shumë vende [[Evropa|Evropiane]] që ndjekin sistemin ligjor civil, të tilla si [[Shqipëria]] apo [[Kosova]], titulli ''jurist'' është një term i përgjithshëm që përfshin të gjithë ato profesionistë që kanë mbaruar studimet në [[Fakulteti i Drejtësisë|Drejtësi]]; sidomos ato që nuk janë liçensuar akoma si [[Avokati|avokatë]] ose si [[Magjistrati|magjistratë]].<ref>[{{Cite web |url=http://www.kuvendikosoves.org/common/docs/ligjet/2006_02-L40_al.pdf |title=Kuvendi i Kosovës: Ligji për Provimin e Jurisprudencës] |access-date=27 prill 2016 |archive-date=21 shtator 2017 |archive-url=https://web.archive.org/web/20170921184430/http://kuvendikosoves.org/common/docs/ligjet/2006_02-L40_al.pdf |url-status=dead }}</ref>
 
== Detyrat ==

Menyja e lëvizjeve