Ndryshimi mes inspektimeve të "Arrtemije Rradosavleviqi"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
ArtemijeArrtemije RadosavljeviçRradosavleviq është peshkopi i Rashkës dhe Prizrenit, pra i Kosovës
 
ArtemijeArrtemije RadosavljeviçRradosavleviq është bërë i njohur për tërheqjen e nënshrimit të patriku serb Pavle nga
[[Memorandumi për mirëkuptim të ndërsjelltë dhe për rindërtimin e monumenteve kishtare serbe]]. Si duket Artemije ka ra në kundërshtim me të parin e kishës serbe i cili e lëpiu pështymen e vetë. Për të kryer këtë veprim i pari i kishës serbe, ArtemijeArrtemije propagandonte që:
 
- Memorandumi nuk duhej të nënshkruhej pa miratim e tij ;
- Realizimi i tij në këtë formë është kundër interesave të serbëve dhe të kishës së tyre, sepse nuk mund t’i rindërtojnë kishat ata që i kanë sdhkatërruar, pra shqiptarët dhe institucionet e tyre.
 
Si do që jetë peshkopit ju deshtë që të i nënshtrohet realitetit dhe ta pranojë këshilln e të parit të Kishës serbe Pavlit, kësillë e ndikuar nga [[Amfilohije RadoviçRradoviq]] pretenduesin e karrikës.
{{cung}}
 
13

edits

Menyja e navigimit