Dallime mes rishikimeve të "Feja natyrore"

Jump to navigation Jump to search
16 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8)
No edit summary
'''Feja natyrore''' është një shprehje e cila nënkupton "[[Natyra|fenë e natyrës]]", në të cilën Perëndia, fryma, shpirtrat dhe të gjitha objektet [[E mbinatyrshmja|e mbinatyrshme]] konsiderohen si pjesë e natyrës dhe jo të ndara prej saj. Në të kundërt, përdoret gjithashtu edhe në [[filozofi]], konkretisht filozofia katolike romake, për të përshkruar disa aspekte të fesë për të cilat thuhet se janë të njohura përveç shpalljes hyjnore përmes logjikës dhe arsyes (shiko [[Teologjia natyrore|teologjinë natyrore]] dhe [[Deizmi|deizmin]]), për shembull, ekzistencën e [[Perëndia|lëvizësit të palëvizshëm]], shkaku i parë i [[universi]]t.
== Përmbledhje ==
 
Shumica e autorëve e konsiderojnë fenë natyrore jo vetëm si themelin e [[Monoteizmi|feve monoteiste]], siç janë [[judaizmi]], [[krishterimi]] dhe [[islami]], por edhe si një lloj religjioni i dallueshëm prej tyre. Sipas disa autorëve, aspektet e fesë natyrore gjenden në mënyrë universale midis të gjithë popujve, shpesh në forma të tilla si [[shamanizmi]] dhe [[animizmi]] dhe që akoma vazhdojnë të praktikohen në shumë pjesë të botës. Besimet tradicionale fetare të shoqërive autoktone amerikane për shembull konsiderohen se posedojnë disa aspekte të fesë natyrore.
 
 
== Bibliografia ==
{{div col|2}}
* [https://plato.stanford.edu/entries/natural-theology ''Chignell, Andrew; Pereboom, Derk'' Natural Theology and Natural Religion]
* [https://www.britannica.com/topic/Deism|Deism|2019-06-13, Britannica Online]{{Lidhje e vdekur}}, quote: "...what can be called ''natural religion'', the acceptance of a certain body of religious knowledge that is inborn in every person or that can be acquired by the use of reason and the rejection of religious knowledge when it is acquired through either revelation or the teaching of any church. ... Natural religion was sufficient and certain".

Menyja e lëvizjeve