Dallime mes rishikimeve të "Dhorka Orgocka"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[pending revision][pending revision]
(Ne fakt ju e kishit bere gabim eshte 1938)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
'''Dhorkë Orgocka''' (2530 Tetor 19381937 - 31 Gusht, 2002) ishte një aktore shqiptare.<ref>{{Cite book|title=Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare|last=Dibra|first=Zenepe|publisher=Camaj-Pipa|year=2009|isbn=9789995602673|location=Shkodër|pages=477}}</ref> Per vite me rradhe ajo interpretoi role te bukura ne teatrin Andon Zako Cajupi ne Korce. Ajo ishte gruaja e aktorit dhe regjisorit korcar Dhimiter Orgocka
 
{{Infobox person|emri=Dhorke Orgocka|datëlindja=2530 Tetor 1937|vendlindja=[[Korçë]], [[Shqiperi]]|data e vdekjes=31 Gusht 2002|vendvdekja=[[Korçë]], [[Shqiperi]]|nënshtetësia=Shqiptare|titulli=[[Artist i merituar]]|vitet aktiv=1966 - 1987|profesioni=Aktore e filmit dhe teatrit shqiptar|bashkëshorti=[[Dhimitër Orgocka]]|e njohur=[[Pas gjurmëve]], [[Beni ecën vetë]], [[Përsëri pranverë]] etj|feja=Krishtere|image=}}
 
== Filmografia ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve