Dallime mes rishikimeve të "Panonët"

Jump to navigation Jump to search
45 bytes added ,  4 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Hoqa pirustët)
vNo edit summary
Etiketa: Disambiguation links
[[File:Pannonia popolazioni png.png|thumb|Fiset antike të [[Panonia|Panonisë]]]]
'''Panonët''' (latinisht Pannonii, greqisht Παννόνιοι) ishin një grup i fiseve ilire të cilët para pushtimit romak banonin në rajonin [[Panonia|Panonisë]] (përgjatë rrjedhës së mesme të Danubit). Në këtë rajoni banonin këto fise ilire: [[Amantinët]], [[Andizetët]], [[Azalët]], [[Breukët]], [[Desidiatët]], [[Ditionët]], Glintidionët, [[Jasët]], Keraunët, [[Kolapianët]], [[Mezejët]], [[OserijatëtOseriatët]], [[Segestanët]], Sikulotët dhe SkirtonëtSikulotët.
 
== Shih edhe ==
* [[PanoniaIliri]]
* [[Ilirët]]
* [[Iliria]]
* [[Iliriku]]
* [[IlirëtPanonia]]
* [[Ilirologjia]]
* [[Mbretëria e Ilirisë]]
* [[Lista e fiseve antike ilire]]
 
* J.J. Wilkes, Dalmatia, in History of the provinces of the Roman Empire, Londra, Routledge & K. Paul, 1969, ISBN 978-0-7100-6285-7.
* J.J. Wilkes, The Illyrians, 1992, ISBN 0-631-19807-5.
{{Iliria}}
 
[[Kategoria:Fise Ilire]]

Menyja e lëvizjeve