Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Sipërfaqja"

30 bytes added ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Sipërfaqja''' është vendi ku shko gito me gjyshin vend gjeometrik i tri ose më shumë [[pika]]ve në hapësirë dhe zakonisht shënohet me '''S'''.
 
Për kuptimin e ''Sipërfaqes'' është mirë që të kihet parasysh përkufizimi i pikës në hapësirë '''D'''={{<math>x,y,z</math>)|<math>x,y,z</math> <math> \in</math> '''R''' dhe <math>f (x,y,z)=0</math>. Nëse të panjohurat x,y dhe z trajtohen edhe si koordinata të pikave <math>M(x,y,z)</math> lidhur me sistemin kartezian <math>Oxyz</math> formulohet si bashkësia: '''S'''= {<math>M(x,y,z)</math>|<math>f (x,y,z)=0</math>}.