Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Alexander Fleming"

v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: {{Infobox shkencëtar | honorific_prefix = Sir | name = Alexander Fleming | image = Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg | caption = Sir Alexander Fleming në laboratorin e tij në St Mary's, Paddington, Londër (1943). | birth_date = 6 gusht 1881 | birth_place = Darvel, East Ayrshire, Skoci | death_date = 11 mars 1955 (73 vjet) | death_place = London, England | resting_place = Katedralja e S...)
 
 
Fleming u shpall [[Urdhra, dekorata dhe medalje të Mbretërisë së Bashkuar|kalorës]] për arritjet e tij shkencore në vitin 1944. Në vitin 1999, ai u emërua në listën e revistës [[Time (revistë)|Time]] të [[Time 100: The Most Important People of the Century|100 njerëzve më të rëndësishëm të shekullit të 20-të]]. Në vitin 2002, ai u zgjodh në sondazhin televiziv të BBC për përcaktimin e [[100 Greatest Britons]], dhe në vitin 2009, ai u votua gjithashtu i treti "skocezi më i madh" në një sondazh të opinionit të kryer nga STV, pas vetëm [[Robert Burns]] dhe [[William Wallace]].
 
==Referimet Referime ==
{{reflist}}