Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Cerajës dhe Sllatinës"

Jump to navigation Jump to search
v
Cleaning up redundant parameters added by prior faulty versions.) #IABot (v2.0.8.8
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: Përditësim, zëvendësova: {{Infobox konflikt ushtarak → {{Infobox military conflict duke përdorur AWB)
v (Cleaning up redundant parameters added by prior faulty versions.) #IABot (v2.0.8.8)
 
Këtu në krye të forcave shqiptare ishte [[Kadri Bistrica]] me Rexhep e Rifat Dedinë, të cilët qëndruan dhe luftuan me trimëri të jashtëzakonshme dhe iu bën ballë çetnikve duke iu shkaktuar humbje te mëdha dhe duke mos iu lejuar të depërtonin mbrenda kufirit të Kosovës. Edhepse çetnikët ishin mbi 500 veta dhe të armatosur shumë mirë, edha me bomba, ata nuk arritën kurrësesi ta thyenin qëndrësen heroike të vullnetarëve shqiptarë. Çetniku [[Mashan Gjuriç]] duke parë se pësonte humbje të mëdha, kërkoi nga Kadri Bistrica që të dal në dyluftim.
 
Kadri Bistrica u bënte rezistencë vetë i treti me [[Rifat Sadikun]] e Dedisë, sepse disa bashkëluftëtarë ( [[Miran Hajra-Batahir]], [[Shaban Ofçari]], [[Man Beqiri]]- Vllahia, [[Feriz Maxhera]], [[Jahir Bistrica]]) iu kishin vra duke luftuar, ndërsa [[Miran Hajren]] që ishte djal hastreti e kishte urdhëruar që ta klaloj Ibrin e të kthehet në shtëpi, sepse iu mungonte edhe muncioni, kurse ata kihin vendosur të qëndrojnë duke luftuar gjer në fishekun e fundit dhe të vetngujar në stacionin e trenit iu shkaktonin vazhdimisht humje çetnikve të [[Zhika Markoviçit]] dhe [[Tomash Gjuniçit]] famkeq. Këta të fundit ishin betaur para kryeçetnikut [[Drazha Mihajloviç]] ''se do ta pushtojnë Shalën, dhe do të pinë gjak të shqiptarëve dhe t'i masakrojnë të gjithë''.<ref>{{Cite web |url=https://www.ballikombetar.info/shalaebajgores.php |title=Kopje e arkivuar |accessdate=6 janar 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150602162436/http://www.ballikombetar.info/shalaebajgores.php |archivedate=2 qershor 2015 |url-status=dead |access-date=6 janar 2016 |archive-date=2 qershor 2015 |archive-url=https://web.archive.org/web/20150602162436/http://www.ballikombetar.info/shalaebajgores.php }}</ref>
 
==Burimi i të dhënave==

Menyja e lëvizjeve