Dallime mes rishikimeve të "Simpsons"

Jump to navigation Jump to search
24 bytes added ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
|}}
 
'''Simpsons është një [[film serikserial]] vizatimor (i vizatuar (animuar) [[ShBA|AmerikaneAmerikan]] nga [[Matt Groening]].'''
 
== Përmbajtja ==
 
== Historiku i shkurtë==
Ky [[film serikserial]] u [[prodhua]] nga [[FOX]]-i ( [[20th Century Fox]] ) dhe filloi të emitohettransmetohetngaprej [[viti|vitit]] [[1989]] në kanalin FOX.
 
'''Simpsons''' për herë të parë është prezantuar në [[Tracey Ullman Show]] me 48 min-/seria <small>( Episoda të shkurta )</small> të ndara në tritre sesonasezone. Prezantimi i filmit serikserial kishte aq suksesesukses sa që televizioni i njohur FOX e ka vazhduar atatë përgjatë 16 sezonesezoneve tjera. Pjesët më të reja do të transmetohen në sezonin e 17-të ei cilacili fillon më [[11 Shtator]] [[2005]].
 
== Televizionet emetuese ==
Emetimi i filmit serikserial në ndonjërin nga televizionet shqiptare ende nuk është bërë ([[2005]]). Për njohësit e gjuhës gjermane seria mund të ndiqet në disa stacione televizive.
 
''Televizionet emetuese të filmit serik vetëm në gjuhën [[Gjuha Gjermane|gjermane]]:''
*[[Seria]]
 
== EpizodatSeritë ==
 
 
 
 
== KarakteratPersonazhet dhe [[SinkronizimiDublues|SynkronizuestëDubluesit]] ==
 
[[Figura:Simp.gif|center|500px|thumb|Karakterat e Simpson-it]]
574

edits

Menyja e lëvizjeve