Dallime mes rishikimeve të "Vezuvi"

Jump to navigation Jump to search
231 bytes added ,  14 vjet më parë
v
rregullime + 1 imazhe te Vezuvit
v (iw : + multi)
v (rregullime + 1 imazhe te Vezuvit)
[[Image:Vesuvius from Pompeii.jpg|300px|thumb|right|Mali i Vezuvit i parë nga [[Pompei]], qytet kampano-roman i shkatërruar në vitin [[79]] pasë lindjes së [[Jezu Krishti|Krishtit]]]]
'''VezufiVezuvi''' ([[Gjuha italiane|italisht]] ''Vesuvio'') është një vullkan në [[Napoli]] dhe i vetmi aktiv në pjesën kontinentale të kontinetit të [[Evropa|Evropës]]. Sipas matjeve të fundit gjatësia e tij arrinë [[metra|1281 m]], ndërsa thellësia e kraterit 30m. VezufiVezuvi ndodhet në teritorin e [[Italis|Italisë]], në Zinxhirrin malësor Apenin, pran gjirit të Napolit. Erupcioni më i njohur ndodhi në vitin [[197979]] pasë lindjes së [[Jezu krishti|Krishtit]], kur u shkatërruan qytetet [[Pompei]], [[Herkulanium]] dhe [[Stabi]], ndërsa shpërthimi i fundit i madh në vitin [[1944]].
 
{{Gjeo-cung}}

Menyja e lëvizjeve