Dallime mes rishikimeve të "Deti Egje"

Jump to navigation Jump to search
56 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Deti Egje''' - (greq.Αιγαίο Πέλαγος,Aigaío Pélagos, turq.Ege Denizi) është pjesë e [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]], dhe shtrihet në mes [[Greqisë]] dhe [[Turqisë]]. Nëpërmjet grykës së [[Bosfori]]t,[[ detit Marmara]] dhe [[Dardanele]]ve lidhet me detin e [[Zi]]. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan [[Persianët]], [[Bizantinët]],[[ Gjenovasit]] si dhe[[ Osmanët]]. Sot Detin Egje e ndajnë [[Greqia]] dhe [[Turqia]]. Emrin e ka marrë nga [[Egjeu]] (Αιγεύς),sipas mbretit mitik të [[Athinë]]s.[[Figura:Egejsko more.png|thumb|300px|right| deti Egje]]
[[Category:Gjeografi]]
[[Category: Dete ]]

Menyja e lëvizjeve