Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 128.238.246.116 (diskutimet) në versionin e fundit nga SieBot.)
No edit summary
Pas tri vjetësh, më [[1928]], Shqipëria shpallet mbretëri demokratike e parlamentare. Organi ligjvënës përbëhej prej një dhome, ndërsa pushteti ekzekutiv i takonte kreut të shtetit, Mbretit, dhe kabinetit të përbërë nga kryeministri dhe ministrat. Me pushtimin fashist dhe largimin e Mbretit Zog nga Shqipëria, de facto kjo kushtetutë merr fund. Bashkëpunëtorët e pushtuesve i japin kurorën shqiptare një shteti tjetër, në këtë rast Viktor Emanuelit III, mbret i Italisë, akt ky që dhunoi kushtetutën e Mbretërisë Shqiptare.
 
Pas çlirimit të vendit nga nazi-fashistët dhe vendosjes së pushtetit komunist, më [[11 janar]] [[1946]] shpallet Republika Popullore e Shqipërisë me ç’rast hyn në fuqi kushtetuta e re. Më [[1976]] aprovohet një kushtetutë tjetër që stilizon Shqipërinë si “Republikë Popullore Socialiste”. Sistemi njëpartiak i vendosur nga komunistët bashkë me mungesën e lirive themelore të njeriut, si dhe gjendja e rëndë ekonomike krijuan pakënaqësi të mëdha në popull. Më [[1991]], Sekretari i Parë i Partisë së Punës, [[Ramiz Alia]], vendosi të pranonte sistem shumëpartiak dhe në ndërkohë u miratua një kushtetutë e përkohshme.
 
Së fundi, më [[21 tetor]] [[1998]], Kuvendi i Shqipërisë miratoi kushtetutën e fundit dhe vendosi atë në referendum mbarëpopullor. Votuesit zgjodhën këtë kushtetutë, e cila është cilësuar nga ekspertë ndërkombëtare si në përputhje me rregullat e standardet evropiane.
539

edits

Menyja e lëvizjeve