Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Sipërfaqja"

21 bytes removed ,  15 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 85.74.75.12 (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 85.74.75.12 (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.)
[[Titulli i lidhjes]]'''Sipërfaqja''' është vend gjeometrik i tri ose më shumë [[pika]]ve në hapësirë dhe zakonisht shënohet me '''S'''.
 
Për kuptimin e ''Sipërfaqës'' është mirë që të kehet parasysh përkufizimi i pikës në hapësirë '''D'''={{<math>x,y,z</math>)|<math>x,y,z</math> <math> \in</math> '''R''' dhe <math>f (x,y,z)=0</math>. Nëse të panjohurat x,y dhe z trajtohen edhe si kordinanta të pikave <math>M(x,y,z)</math> lidhur me sistemin karterzian <math>Oxyz</math> marrim bashkësin e pikave në hapësirë që në matematikë formulohet si bashkësia: '''S'''= {<math>M(x,y,z)</math>|<math>f (x,y,z)=0</math>}.