Dallime mes rishikimeve të "Monedha"

Jump to navigation Jump to search
588 bytes added ,  16 vjet më parë
v
+ info
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
v (+ info)
[[Figura:20l_a.jpg|right|Monedhë 20L [[Lek]]]]
[[Figura:20l_b.jpg|right|Monedhë 20L [[Lek]]]]
 
'''Monedha''' është formë e parasë që shërben për këmbimin dhe krahasimin e mallrave përbrenda një sistemi të mbyllur ekonomikë.
Sistemet e mbyllura ekonomike zakonisht ndërmerren nga shtetet por ka raste kur në një sistem të tillë bëjnë pjesë disa shtete sikurse te rasti i Evropës.
 
== Karakteristika te monedhave bashkëkohore ==
 
Monedhat bëhen zakonisht nga copa metali të ndryshëm dhe kanë në përgjithësi formë disku. Në njërën anë të monedhës paraqitet nje motiv kombëtar i shtetit që qarkullon monedhën, (emblemë, person historik), kurse ana tjetër paraqet vlerën nominale.
 
{{Cung}} [[Category:monedha]]
 
 
 
[[ca:Moneda]]
[[da:Mønt]]
[[de:Münze]]
[[en:coin]]
[[it:Moneta]]
[[nl:Munt]]
[[pl:Moneta]]
[[ru:Монета]]
[[simple:Coin]]
[[sv:Mynt]]
61

edits

Menyja e lëvizjeve