Dallime mes rishikimeve të "Sanxhaku i Nishit"

Jump to navigation Jump to search
1.381 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Sanxhaku i Nishit''' njësi administrative-teritoriale e Perandoris Osmane me qëndër në [[Nishi|Nish]], në krahinën shqiptare [[Toplica]] e plaçkitur nga [[Pashalluku i Beogradit]]<ref>{{Libri|Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani|Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani}} </ref>. Sanxhaku i Nishit së bashku për dallim nga Vilajeti i Kosovës i cili sipas mendimit të historianëve Evropian ''sebët e kanë "çliruar" nga sundimi turk'' dhe pas një gjenerate atyre i është marrë plaçka nga shqiptarët dhe NATO <ref>[http://www.faz.net/s/Rub7FC5BF30C45B402F96E964EF8CE790E1/Doc~E2E61D8E739BC48E9BB29ED03AEF83446~ATpl~Ecommon~Scontent.html?rss_googlefeed faz: Holm Sundhaussen në artikullin: Wagnis der Unabhängigkeit]</ref>. Me fjalë të tjera edhe nga shkencëtarët e Evropës edhe pse me një vonesë prej një gjenerate të njerzëve kanë filluar të dallohet "plaçka" nga "pasuria e patundëshme" e cila siç po shihet për serbët gjendet diku në rrethinën e [[Moska|Moskës]].
 
== Shpërnguljet e mëdha me 1877/1878 ==
Në luftën ruso-osmane, Sërbia dhe Mali i Zi menjëherë u rreshtuan në anën e Rusisë me qëllim që të realizonin aspiratat ekspansioniste në drejtim të trojeve etnike shqiptare.
Luftimet serbo-osmane u zhvilluan kryesisht në trevat shqiptare të Sanxhakut të Nishit që i takonin Vilajetit të Kosovës. Pas humbjeve të një pas njëshme dhe me tërheqjen e ushtrisë Osmane nga këto troje, Serbia para syve të fuqive të mëdha dhe me bekimin e tyre kryente spastrimin etnik. Si rezultat i dhunës, terrorit, masakrave dhe gjenocidit të ushtrisë serbe ndaj popullit autokton shqiptar me qindra e mijëra shqiptar u detyruan t'i braktisnin vatrat e tyre duke u vëndosur si muhaxher (refugjat) në brendi të Vilajetit të Kosovës dhe me gjerë. Në ketë kohë para tytave të soldateskes serbo-malazeze u shpërngulën rreth 160 mijë shqiptar. Kështu u spastruan etnikisht 640 vendbanime shqiptare të rrethit të Nishit, të Prokupjes, Leskocit, Vranjës, Kurshumlisë etj. Me këto akte anticivilizuese dhe antishqiptare Serbia dhe Mali i Zi ngushtuan edhe më hapsirën kombtare shqiptare duke krijuar kështu parakushte për rrezikim të metejshëm të trojeve shqiptare në përgjithësi dhe të Kosovës në veçanti.
(Burimi: Historia e Popullit Shqiptar - hartuar nën drejtimin e Institutit të Historisë)
 
== Dëshmi ==
191

edits

Menyja e lëvizjeve