Dallime mes rishikimeve të "Benazir Buto"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Modifying: az:Bənazir Bhutto)
[[Figura:Benazir Bhutto.jpg|thumb|220px|right]]
 
'''Benazir Buto''', ''(sind: بینظیر ڀھٽو ), (urd: بینظیر بھٹو)'', lindi më [[21 qershor]] të vitit [[1953]] në [[KaraqiKaraçi]], [[Pakistan]] dhe u vra në një atentat më [[27 dhjetor]] të vitit [[2007]] në [[Ravalpindi]], [[Pakistan]], ishte gruaja e parë në krye të ndonjënjë vendi mysimanmysliman post-kolonial.
 
Buto u zgjodh kryeministre e [[Pakistani]]t në vitin [[1988]], por pas 20 muajve me përkrahjen e ushtrisë e shkarkoi kryetari [Gulam Ishak Kan]]. Benazir Buto përsëri u zgjodh në vitin [[1993]], por tri vite pas e shkarkoi kryetari i atëhershëm [[Faruk Legar]].
 
Më [[18 tetor]] të vitit [[2007]] ajo u kthy në [[Pakistan]] pas tetë viteve azil politik. Menjëherë ditën e nesërme në [[KaraqiKaraçi]] në mitingun e organizuar me rasin e kthimit të saj në vend ishin vendosur dy bomba të cilat shkaktuan vdekjen e qindra njerzve. Benazir Buto nuk ishte lënduar. Ndërsa më [[27 dhjetor]] të po të njejtitnjëjtit vit ishte kryer atentati i dytë , në tubimin në [[Ravalpindi]] ku kësaj here atentatori arriti ta qëllojqëllojë për vdekje. Vdiq të njejtënnjëjtën ditë në spitalinspital, në Ravalpindi.
 
[[Category:Politikanë pakistanezë]]

Menyja e lëvizjeve