Dallime mes rishikimeve të "Teoria e bashkësive"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
 
Termi bashkësi është një nga kuptimet themelore në matematikë. Intuitivisht thuhet se ai paraqet një garniturë (koleksion) elementesh. Te bashkësitë nuk është e rëndësishme renditja e elementeve, Teoria e bashkësive nuk interesohet me natyrën e tyre, por i studion ato nga aspekti "abstrakt".
 
Në fillim të zhvillimit të Teorisë së bashkësive u punohej më shpesh me bashkësi te kufizuara dhe vetëm tek ato bashkësi mund të krahasohenin numrat kardinalë (numrat e elementeve) të tyre. Me veprimtarinë e tij të suksesshme, Kantori, zbuloi se jo të gjithë bashkësite e pafundme kanë numër kardinal të njëjtë.
 
{{mate-cung}}
12.723

edits

Menyja e lëvizjeve