Dallime mes rishikimeve të "Deti Egje"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Deti Egje''' - (greq. Αιγαίο Πέλαγος, Aigaío Pélagos, turq.Ege Denizi ) është pjesë e [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]], dhe shtrihet në mes [[Greqisë]] dhe [[Turqisë]]. Nëpërmjet grykës së [[Bosfori]]t,[[ detit Marmara]] dhe [[Dardanele]]ve lidhet me detin e [[Zi]]. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan [[Persianët]], [[Bizantinët]],[[ Gjenovasit]] si dhe[[ Osmanët]]. Sot Detin Egje e ndajnë [[Greqia]] dhe [[Turqia]]. Emrin e ka marrë nga [[Egjeu]] (Αιγεύς),sipas mbretit mitik të [[Athinë]]s.
 
]]
[[Category:Gjeografi]]
[[Category: Dete ]]

Menyja e lëvizjeve