Dallime mes rishikimeve të "Celuloza"

Jump to navigation Jump to search
111 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Image:Cellulose-3D-balls.png|thumb|right|300px|Struktura 3D se celulozës,me katër molekula të glukozës]]
'''Celuloza''' është një [[karbohidrat]] kompleks, përbërësi kryesor i mureve të qelisë së [[bimë]]ve dhe rrjedhimisht përbërësi kryesor i shumë fabrikuesve të produkteve të fijeve, si [[letra]], [[dërrasa]], [[pambuku]] dhe [[pëlhura]]. [[Bimë]]t tradicionale perëndimore për prodhimin e celulozës ishin [[pambuku]] dhe [[lini]].[[ Druri]] ka qenë burim kryesor i bërjes së fijeve të letrës që nga viti [[1850]].
 
12.723

edits

Menyja e lëvizjeve