Dallime mes rishikimeve të "Ahagar"

Jump to navigation Jump to search
28 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Hoggar2.jpg|thumb|220px|Motiv nga masivi Ahagar]]
'''Ahagar ose Hogar''' (Ahaggar ose Hoggar) është masiv malor nqendër të [[Sahara|Saharës]] algjeriane në pjesën jugore të Allgjerisë (Saharaja[[Figura:Hoggar2.jpg|thumb|220px|right|Motiv nga masivi Ahagar]] Allgjeriane)Algjerisë. Përfshinë më tepër së 100.000 km2.mkm². Maja më e lartë është '''Tahat''' 3.005 m. ËshstëËshtë Ii ndërtuar nga rreshpet kristalore parakembrike, të cilët vende vende janë të mbuluar me llavë të terciarit dhe kuaternarit. '''Klima''' është shkretinore. Popullsia kryesisht është Tuare, të cilët merren me blegtori (me dele, dhi dhe deve). Rrëzë maleve gjinden një numër i konsiderushëmkonsiderueshëm i '''oazave''', nga të cilat më e njohura është '''Tamanraset''' (Tamanrasset), e clacila dikur quhej ''Fort Laperrine''. Në oaza kultivohen drithërat dhe hurma. Në Ahagar janë zbuluar burime të ''Niklit''[[nikeli]]t, ''bakrit''[[bakri]]t, ''[[platina|platinës'']] dhe ''diamantit'',[[diamanti]]t si dhe shumshumë fërkema të kulturave të lashta.
 
[[Category: maleMale në Afrikë]]
 
[[ar:جبال هقار]]
12.723

edits

Menyja e lëvizjeve