Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

Jump to navigation Jump to search
22 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Figura:Mirazh.jpg|thumb|250px|Mirazhi]]
 
Nganjëherë verës, nën diellin[[dielli]]n përvelues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla [[ujë]] që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të gënjeshtra, që i detyrohen nxehtësisë, janë mirazhi: uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbellin e përmbysur të [[Bimë|bimeve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbellin e përmbysur të një pamjeje të largët.
 
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshmet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse veprson si pasqyrë dhe pasqyron, përshembull në rrugë, një pjesë qielli të kaltërt.
 
[[Category: Klima]]
10.357

edits

Menyja e lëvizjeve