Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Namibisë"

Jump to navigation Jump to search
v
lidhje
v (lidhje)
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Namibisë është 825,418 km<sup>2</sup> (28 herë e diçka ma e madhe se [[Shqipëria]]) dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 22 00 ‘‘‘[[Jugu|J]]’’’, 15 00 ‘‘‘[[Lindja (gjeografi)|L]]’’’.
 
Namibia ka një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 1,572 km të gjatë dhe [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] 3,936 km që e ndanë atë nga : [[Angola]] 1,376 km, [[Botsuana]] 1,360 km, [[Republika Jugafrikane|Afrika e Jugut]] 967 km dhe [[Zambia]] 233 km
 
[[Klima]] në Namibi është e lloj llojshme nga ajo shkretirore e nxehtë deri në pjesët ku mbanë lagshti.
670

edits

Menyja e lëvizjeve