Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtatzania"

Jump to navigation Jump to search
72 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ro:Sarcină)
[[Figura:Scan12weeks.jpg|thumb|300px|Pamje ultratingulli: java 12]]
[[Figura:Baby sonic 23 week.jpg|thumb|300px|Pamje ultratingulli: java 23]]
'''Shtatzënia''' (në [[mjekësia|mjekësi]] përdoret edhe shprehja ''graviditet'' nga lat. '''graviditas''') është periudha kohore, gjatë së cilës në trupin e femrës një qelizë vezore e fekonduar zhvillohet deri në një foshnje.
 
Përndryshe si shtatzëni quhet edhe gjendja e gruas gjatë periudhës së barrës.
 
Tek njerëzit shtatzënia zgjat afro 40 javë duke llogaritur prej kohës së [[cikli menstrual|ciklit të fundit menstrual]] dhe [[lindja (biologji)|lindjes]] (38 javë që nga fertilizacioni).
 
Shtatzania ndahet në dy periudha ose faza: në fazenfazën embrionale, gjatë tre muajve të parë, krijohen të gjithë fillesat e organeve (''anlagen''), që rriten më pas në fazën fetale gjerderi në lindje.
 
Specialiteti i mjekësisë që merret me shtatzaninështatzëninë është [[obstetrika]].
 
{{Medi-cung}}
12.723

edits

Menyja e navigimit