Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
== Jeta ==
Ajë ishte Udheheqes i [[KomunitetitKomuniteti i Gjakovës|KomunitetiKomunitetit i Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[ZonesZona Neutrale tee Junikut|ZonaZones Neutrale ete Junikut]]. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i [[Tropojes|Tropojë|Tropojes]] dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina
 
 
70

edits

Menyja e lëvizjeve