Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Centimetri"

1.082 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Madhësia = [[Gjatësia]] |
simboliM = <math>l</math> |
Njësia = centrimetricentimetri|
simboliNj = cm |
formula = '''<math>1cm=10</math><sup>-2</sup><math>m</math>''' |
|}}
 
'''CentrimetriCentimetri''' (nga ''lat. centesismus'' = qinda pjesë dhe ''gr. μέτρον'' = matës, masë ) është njësi matëse që rrjedhë nga [[Sistemi SI]] dhe përbëhet nga njësia bazë [[metri]] dhe parashtesa për njësi [[Parashtesat e Sistemit SINdërkombëtar|centricenti]]. Është e njëqinda pjesë e metrit dhe shkruhet me simbolin '''cm'''.
Centrimetri si shprehje përdoret në lëmi të ndryshme të shkencës dhe në jetën e përditshme kur flitet për gjatësi të nivelit më të vogël së metri. Këtu përdoren edhe shprehjet si gjatësi të nivelit centrimetrike.
 
*[http://calc.skyrocket.de/en/ Llogaritja (konvertimi) e njësive të gjatësisë (Online)]
 
 
[[ar:سنتيمتر]]
[[ay:Mitru patakachjata]]
[[zh-min-nan:Kong-hun]]
[[be-x-old:Сантымэтар]]
[[bs:Centimetar]]
[[br:Kantimetr]]
[[ca:Centímetre]]
[[cv:Сантиметр]]
[[cy:Centimetr]]
[[de:Meter#Dezimale_Vielfache_und_Teile_des_Meters]]
[[et:Sentimeeter]]
[[en:Centimetre]]
[[el:Εκατοστόμετρο]]
[[es:Centímetro]]
[[eo:Centimetro]]
[[eu:Zentimetro]]
[[fr:Centimètre]]
[[fur:Centimetri]]
[[gan:厘米]]
[[gl:Centímetro]]
[[ko:센티미터]]
[[id:Sentimeter]]
[[ia:Centimetro]]
[[is:Sentimetri]]
[[it:Centimetro]]
[[ka:სანტიმეტრი]]
[[la:Centimetrum]]
[[lv:Centimetrs]]
[[hu:Centiméter]]
[[mk:Сантиметар]]
[[nl:Centimeter]]
[[ja:センチメートル]]
[[no:Centimeter]]
[[nn:Centimeter]]
[[pl:Centymetr]]
[[pt:Centímetro]]
[[ro:Centimetru]]
[[ru:Сантиметр]]
[[sk:Centimeter]]
[[sl:Centimeter]]
[[sr:Центиметар]]
[[ta:சதம மீட்டர்]]
[[te:సెంటీమీటరు]]
[[th:เซนติเมตร]]
[[vi:Xentimét]]
[[tr:Santimetre]]
[[uk:Сантиметр]]
[[ur:سنٹی میٹر]]
[[zh-yue:厘米]]
[[zh:厘米]]
670

edits