Ndryshimi mes inspektimeve të "Rasteri"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Rasteri''' është mjet optik i cili origjinalin me shumë tone e kthen në fotografi me një ton, duke e ndarë në pjesëza të imta dhe të panumërta në sipërfaqe të ndryshme. Përbëhet nga pllaka e xhamit me një tejdukshmëri të madhe , me vija horizontale dhe vërtikale , të cilat prehe në këndin 90 shkallë, duke formuar kështu rrjetzën rasterike me katrorëz të vegjël të tejdukshëm. Përdoret për reprodukimin e [[fotografi]]ve me shumë tone në [[tiposhtyp]] (autotipi) dhe te [[shtypinshtypi ofset]]. Dentësia e rasterit matet me numrin e vijave në një centimetër gjatësi (në Angli dhe SHBA me inç).
 
 
Anonymous user

Menyja e navigimit