Ndryshimi mes inspektimeve të "Muhamet Kyçyku"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Vepra kryesore e Kyçykut është "[[Erveheja, Muhamet Çami - Kyçyku|Erveheja]]", që është edhe hapi i parë voluminoz i bejtexhinjëve, por mendohet se "Jusufi dhe Zylihaja" është më e mbushur në pikepamjen e përshkrimit të ngjarjes e sidomos pasqyrimi i pasioneve të Zylejhasë është shumë i bukur.
 
Kyçyku u mor me përkthime dhe përmendet Mevludi i përkthyer nga arabishtja i shkrimtarit berber Al Busiri. [http://www.filolet.com/muhamet_cami.htm]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.filolet.com/muhamet_cami.htm]
 
[[Category:bejtexhinjë]]

Menyja e navigimit