Ndryshimi mes inspektimeve të "Kongresi ndërkombëtar i matematikanëve"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Kongresi ndërkombëtar i matematikanëve''' ''(origj.: ICM-International congress of mathematicians)'' mbahet në çdo 4 vjet dhe ai i mbledh matematikanët më të shquar nga e gjithë bota. Kongresi i fundit u mbajt në verën e vitit 2006 në [[Madrid]], kryeqyteti i [[Spanja|Spanjës]].
 
Kongresi i parë është mbajtur në vitin 1897 në Zurich ndërsa kongresi i radhës do të mbahet në vitin 1910 në Hyderabad të Indisë.
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.icm2006.org Faqja zyrtare]
Anonymous user

Menyja e navigimit