Ndryshimi mes inspektimeve të "Leonard Euler"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  12 vjet më parë
v
lidhje
v (lidhje)
Euler konsiderohet të jetë matematikani më i madh i shekullit të XVIII dhe një ndër më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave. Gjithashtu është më frytdhënësi, përmbledhja e punimeve të e tij përfshinë 60–80 vëllime faqe çerekësh.<ref name="volumes">{{cite journal|last = Finkel|first = B.F.|year = 1897|title = Biography- Leonard Euler|journal = The American Mathematical Monthly| volume = 4| issue = 12| pages = 300|doi = 10.2307/2968971}}</ref> Deklarata e dhënë nga [[Pierre-Simon Laplace]] shpreh influencën që pati Euler në matematikë, ai thotë: "Lexojeni Eulerin, lexojeni Eulerin, ai është mësuesi i të gjithë neve."<ref name="Laplace">{{cite book| last = Dunham| first = William| title = Euler: The Master of Us All| year = 1999 | publisher =The Mathematical Association of America | pages = xiii | quote=Lisez Euler, lisez Euler, c'est notre maître à tous.| nopp = true}}</ref>
 
Figura e tij u paraqitë në gjashtë seri të bankënotës së 10 [[Franga zvicerane|frangut zviceran]] si dhe në një numër të madh të [[pulla postarepostale|pullave postare]] zvicerane, gjermane e ruse. [[Asteroidi]] [[2002 Euler]] u emërua për nderë të tij.
 
== Jeta ==
670

edits

Menyja e navigimit