Dallime mes rishikimeve të "Henri Poincare"

Jump to navigation Jump to search
82 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: en:Henri Poincaré)
[[Figura:Henri Poincare.jpg|250px|right|'''Henri Poincaré''']]'''Jules Henri Poincaré''' ''(shqipto[[lexo:]] Zhyl Anri Puankare)'', ''([[29 prill]], [[1854]] – [[17 korrik]], [[1912]]) ishte [[matematikan]] , teoricirn i fizikës dhe në përgjithësi filozof i shkencës. Poincaré shpesh përshkruhet si ,,universalisti i fundit,, i cili shkëlqeu në të gjitha fushat e matematikës të cilat ekzistonin në kohën e tij.
 
Si matematikan dhe fizikan ai dha kontribute fundamentale dhe origjinale në mmatematikë dhe në mekanikën qiellore. Është i njohur për formulimin e [[hipotezës Poincaré]], njëri ndër problemet më të famshëm në matematikë. Në kërkimet e tij për [[problemi i tre trupave]], Poincaré ishte i pari i cili e zbuloi sistemin kaotik deterministik i cili solli deri te themelimi i një dege tëre në matematikë të ashtuquajtur [[Teoria e kaosit]]. Ai konsiderohet edhe njëri ndër themeluesit e [[topologjisë]].
**''[http://www.brocku.ca/MeadProject/Poincare/Poincare_1905_toc.html Science and Hypothesis.]''
 
[[Kategoria:Matematikanë francezfrancezë]]
[[Kategoria:lindje 1854]]
[[Kategoria:Vdekje 1912]]
 
[[ar:هنري بوانكاريه]]

Menyja e lëvizjeve