Dallime mes rishikimeve të "Henri Poincare"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Biografia ==
Bir i një profesori në fakultetin e mjekësisë, dhe kushëri me présidentinpresidentin e Francës [[Raymond Poincaré]]
 
Një nxënës brilant diplomoi për shkencë dhe letërsi më 1871, pastaj studjoi në [[École polytechnique (France)|Skollën politeknike]] në vitin 1873, pataj në [[École des Mines]] në tetor 1875 ; ai diplomoi si bashkëpuntor shkencor më 2 gusht 1876. Pastaj u emërua si inxhinjer i minirave në 3 mars 1879 në Vesoul, Më 1 gusht 1879 mori titullin doktor i shkencave matematike në [[Faculté des sciences de Paris]] dhe u emërua të japë leksione të analizës në fakkultetin e shkencave në universitetin e Caenit më 1 dhjetor 1879.

Menyja e lëvizjeve