Dallime mes rishikimeve të "Parodia"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Në përdorimin e tanishmetanishëm, '''parodia''' është një formë e [[satirë]]s që imiton vepra apo krijime tjera të [[arti]]t si porosi për të përqeshur një dukuri të shëmtuar. Mund të përdoret për të futur humorin e dhembshur. Parodia ekziston në të gjitha artet dhe mediat, përfshirë [[literaturë]]n, [[muzikë]]n, dhe [[filmi]]n. Edhe lëvizjet kulturore mund të parodizohen. Si vepra janë nganjëherë në gjuhën e folur. '''teprimi''', '''[[imitimi]]''', '''shtrembërimi''' apo '''[[përqeshja]]''' ''(në [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]])''.
 
{{lit-cung}}

Menyja e lëvizjeve