Dallime mes rishikimeve të "Jacob Grimm"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  12 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: thumb|Jacob Grimm, rreth v. 1860 '''Jacob Ludwig Karl Grimm''' ( 4 janar 1785Hanau - 20 shtator 1863Berlin) shkencëtar i gjuh…)
 
v
Xixat nxitëse më të rëndësishme për krijimtarinë e tij, Jakobi i mori nga ''Romantika e Hajdebergut''. Studimet e shumëllojshme të tij sillnin në qendër të vëmendjes dashurin për tregimet dhe gojëdhënat popullore vendase. Me të vëllanë Vilihemin, nxirren ''Përralla për fëmijë dhe shtëpi'', një përmbledhje tri pesëshe gjatë viteve 1812-1822 dhe ''Përralla gjermane'' po ashtu një përmbledhje në dy pjesë e krijuar gjatë viteve 1816-1818. ''Gramatika gjermane'' e tij, një përmbledhje prej katër pjesësh e botuar gjatë viteve 1819-1937 dhe ribotuar gjatë viteve 1870-1898, vuri themelet e shkencës së historisë së gjuhës gjermane. Ai i vuri në vëmendje, shtytjet vokale ndër gjuhë të cilat më parë i kishte përmendur danezi R. Rask dhe i bëri pjesë e studimeve të gjuhësisë. Jakobi përfundojë vijën e krijimtarisë së tij me përmbledhjen e ''Fjalorit Gjerman''.
 
[[Kategoria:GjermaniaGjermani]]

Menyja e lëvizjeve