Dallime mes rishikimeve të "Tulcea"

Jump to navigation Jump to search
85 bytes removed ,  13 vjet më parë
përmirësim i gabimeve gjuhësore
v (roboti shtoj: eo:Tulcea)
(përmirësim i gabimeve gjuhësore)
 
 
'''Tulcea''' ([[Gjuha Bullgare|Bullgarishtjabullgarish]], [[Gjuha Ruse|Rusishtjarusisht]], dhe [[Gjuha Ukrainase|UkrainishtjaUkrainisht]]: ''Тулча'', ''Tulcha''; [[Gjuha Turke|Turqishtjaturqisht]]: ''Hora-Tepé'' oose ''Tolçu'') është kryeqyteti i [[Dobruja|Dobrujës]], [[Rumania|Rumani]].Ajo ka 91.875 banorë.
 
= =Pak histori ==
 
Qyteti u themelua në shekullin e VIII° asokohe qùhej Aegyssos sipas një dokumenti të [[Diodorus]]it i cili i referohet [[Ovidio]]s nga libri i tij “Ex Ponto”. Në shekullin e parë [[perandoria romake]] arriti në Aegyssos, dhe atje e vendosi flotën e saj. Gërmadhët i kësaj periudhe janë të dukshme edhe sot.
Ajo u themelua në VIII° shekull ( i tetë) p.K. ; ajo qùhej Aegyssos në një dokument të [[Diodorus]].
 
Tulcea pati rolin e saj gjatë periudhës bizantine (shekulli VIII°– IX° ) dhe në Republikën e Gjenovës (shekulli X°– XIII°).
[[Ovidio]] referòhej i në i tij “Ex Ponto”. Në I° shekull [[perandoria romake]] arrii Aegyssos, dhe vendosi atjé i tij flotët.
Gërmadhët i këtij periudhëve janë i dukshëm ende sot.
 
Në 1416, Tulcea u pushtua nga turqit. Në vitin 1860, Tulcea bëhet kryeqytet.
Tulcea pati këtë rolin gjatë i periudhëve [[perandoria bizanine|bizanine]] (VIII° shekull – IX° shekull) dhe në [[Republikës së Genova]] (X° shekull – XIII° shekull).
 
== Sot ==
Në 1416, [[perandoria Osmane]] arrii Tulcea. Afro në 1860, Tulcea bëhemi kryeqyteti, por ajo ishte ende shumë e vogël.
 
Pastaj vitin 2002, Tulcea kakishte 91.875 banorë, 92,3% janë rumunë.
= Sot =
*92,3% rumunë.
* 3,4% [[Lipovenë]]
* 1,4% turq
 
== PersonëPersona të famshëm tenga Tulcea ==
Pastaj në 2002, Tulcea ka 91.875 banorë, 92,3% janë rumunë.
Minoritet janë [[Lipoveni]] 3,4% dhe turkë 1,4%.
 
= Personë të famshëm te Tulcea =
 
*[[Tora Vasilescu]], Aktora

Menyja e lëvizjeve