Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Holandës"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''[[Holanda]]''' ndodhet në pjesën perëndimore të [[Evropë]]s, me dalje në detin Veriorë, në mes të Belgjikës dhe Gjermanisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Holandës është 131,940 km<sup>2<sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52 30 '''V''', 5 45 '''L''' dhe 33,883 km <sup>2<sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 7,643 km <sup>2<sup> ujë.
 
Vija bregdetare e GreqisëHolandës është 451 km e gjatë ndërsa kufiri tokësorë është 1,027 km që e ndajnë atë nga [[Belgjika]] (450 km) dhe [[Gjermania]] (577 km)
 
Klima e Holandës është e butë me verë të freskët deri të ftohtë dhe dimër të butë.

Menyja e lëvizjeve