Dallime mes rishikimeve të "Difteria"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Difteria''' është sëmundje e rëndë ngjitëse që shfaqet me pezmatim të grykës, të [[mukoza e fytit|mukozës së fytit]] e të hundës dhe prek zakonisht të vegjlit. Emërtimet popullore për shenjat e kësaj sëmundje janë ''fyti i keq'' dhe ''gryka e bardhë''.<ref>[[Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe]] - [[Tiranë]], [[1980]]</ref>
 
Kjo sëmundje përhapet nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejt me përsonin e sëmurë, stërpikave të pështymës që ai i nxjerrë nga goja dhe përmes sendeve që i ka përdorur i sëmuri (gota e ujit, luga, pjata, lodra, fletorja, lapsi etj.).

Menyja e lëvizjeve