Dallime mes rishikimeve të "Oqeani Indian"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  13 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
===Klima===
Në veri të [[Ekuatori]]t, klima ndikohet nga [[erërat Monsune]]. Erërat e forta Veri-lindore fryejnë prej tetorit deri në prill, kurse prej Majitmajit deri në Tetortetor ekzistojnëfryjnë erërat jugore dhe perëndimore. Në [[Deti Arabik| Detin Arabik]], monsunet e ashpra sjellin shi në [[India|Indi]]. Ne hemisferën jugore, erërat janë kryesisht më të buta, mirëpo stuhitë verore në afërsi të [[Mauritania|Mauritanisë]] mund të jenë të ashpra. Kur erërat Monsune ndryshojnë drejtim, atëherë ciklonet i godasin brigjet e Detit Arabik. Oqeani Indian është oqeani më i ngrohte në botë.
 
==Burim i të dhënave==

Menyja e lëvizjeve