Ndryshimi mes inspektimeve të "Mahmud Ahmedinezhad"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: az:Mahmud Əhmədinəjad)
Kryetari iranian është figurë tejet kundërthënëse dhe komentet e tij kanë bërë që të njihet si njeri dhunshëm dhe luftëdashës. Së fundi, pohimi i tij në një konferencë të OKB-së se Izraeli është shtet i ndërtuar në baza raciste u përcoll nga braktisja e sallës ku ai po mbante fjalim.
 
qershorzgjedhjet të këtijpresidenciale viti2009, Ahmedinezhad pou sfidohetsfidua nga dy kandidatë reformistë, ish-kryeministri [[Mir Hosein Musavi]] dhe ish-kryeparlamentari Mehdi Karubí, dhe një konservator, ushtaraku dhe ekonomisti Mohzen Rezai. VlerësimetAhmedinezadh eu tanishmerizgjodh tregojnëme sembi Ahmedinezhad60% ështëtë votave, ndonëse kandidati mei përparësinëdytë, Musavi, nuk madhee dheka sepranuar pritetakoma disfatën, aiduke u thirrur në parregullsi rizgjedhetzgjedhore.
 
== Shih dhe këtë ==

Menyja e navigimit