Dallime mes rishikimeve të "Luiza Xhuvani"

Jump to navigation Jump to search
131 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: es:Luiza Xhuvani)
 
Ne Teatrin Kombetar interpreton vazhdimisht role protagoniste, si ne dramat “Une dhe Mefistofeli” (Margarita) te B. Hoxhes, “Dhelpra dhe rrushi” (Klea) te Figueiredos, “Dasem gjaku” (Nusja) te Lorkes, “Rikardi III” (Ledi Ana) te Shekspirit, “Kati VI” te Alfred Zheri, “Kengetarja tullace” (Misis Martin) te Ioneskos dhe komedite “Valsi i Titanikut” (Xhena) e “Oportunesku” te Mushateskut, “Kopshti me dallendyshe” (Maria) te Cikliropulosit, “Armiku i popullit” (Pietra) te Ibsenit, “Pulebardha” (Nina) te Çehovit, “Cilindri” (Rita) te De Filipos dhe “Kapitulli i dyte” (Xheni) te Sajmonit, me te cilin fiton Çmimin per Aktoren me te Mire te Festivalit Mbarekombetar te Aktrimit, Apollon 2004, ne Fier.Jashte kesaj skene, interpreton ne produksionet e pavarura te dramave “Valle Vdekjeje” te Strindbergut dhe “Sherbetoret” (Kler) te Zhenetit.
 
Eshte militante e PS, dhe mbeshtet kete parti ne cdo fushate, sidomos ne zgjedhjet e 2009.
 
 
 
== Filmografia ==
*[[Loin des barbares]] - ({{F|1994}}) .... Marieta
*[[Një ditë nga një jetë]] - ({{F|1994}})
*[[Valsi i Titanikut]] teater-komedi
*[[Bardh e zi]] - ({{F|1991}})
*[[Unë e dua Erën]] - ({{F|1991}}) (TV)

Menyja e lëvizjeve