Ndryshimi mes inspektimeve të "Jugu (gjeografi)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: kv:Лунвыв)
[[Image:Compass Rose English South.svg|thumb|[[Busulla]] tregon jugun me '''S'''(south) të theksuar]]
'''Jugu''' është një nga katër drejtimet kardinale dhe është në anë të kundërt me [[Veriu (gjeografi)|veriun]]. Në botën [[Perëndimi (gjeografi)|perëndimore]] , fundi hartës është jugu ; jugor është drejtimi duke mbajtur këndin e 180 °.
Vërtetë jug është drejtimi drejt fundit të jugut është qendra rreth të cilit rrotullonet [[toka]] , e quajtur si [[Poli i Jugut]] i vendosur në [[Antarktik]].
 
==Etimologjia==
[[Etimologjia]] e fjalës "jug" vjen nga ''(anglishtja e vjetër)'' nga fjala ''suth'' , që kanë ngjajshmëri (gjermanishtëngjermanishten e vjetër të nivelit të lartë) fjala ''sund'', dhe ndoshta ''sunne'' ''(anglishtja e vjetër)'' , me kuptimin e "rajonin e [[Diellit]]" .
 
Gjuhë të tjera kanë nganjëherë kanë edhe burime më interesante . Për shembull, në gjuhën Rutul ''jennet'' do të thotë të dy '"parajsë'" dhe '"jug'", për shkak që fisi besimon që parajsa është e vendosur në jug të tokave të Rutul. Në shumë gjuhë të [[Mesoamerica]], '"jug'" do të thotë edhe 'poshte'"poshtë".
[[Etimologjia]] e fjalës "jug" vjen nga ''(anglishtja e vjetër)'' nga fjala ''suth'' , që kanë ngjajshmëri (gjermanishtën e vjetër të nivelit të lartë) fjala ''sund'', dhe ndoshta ''sunne'' ''(anglishtja e vjetër)'' , me kuptimin e "rajonin e [[Diellit]]" .
Gjuhë të tjera kanë nganjëherë kanë edhe burime më interesante . Për shembull, në gjuhën Rutul ''jennet'' do të thotë të dy 'parajsë' dhe 'jug', për shkak që fisi besimon që parajsa është e vendosur në jug të tokave të Rutul. Në shumë gjuhë të [[Mesoamerica]], 'jug' do të thotë edhe 'poshte'.
 
 
==Shih edhe==
 
{{Drejtimet kardinale}}
 
[[Kategoria:Gjeografi]]
{{Drejtimet kardinale}}
 
[[af:Suid]]
10.357

edits

Menyja e navigimit